Doświadczenie użytkownika (User Experience, UX) staje się coraz bardziej kluczowym elementem sukcesu projektów, zarówno stron internetowych, jak i aplikacji mobilnych. Odnosi się ono wszystkich aspektów interakcji użytkownika z witryną bądź innym produktem cyfrowym – od jego użyteczności i estetyki po wywoływane emocje. Projektowanie zgodnych z najnowszymi trendami UX stron internetowych jest obecnie nie tyle korzystne, co wręcz niezbędne, by osiągnąć sukces na współczesnym, bardzo rozwiniętym rynku. Dlatego w poniższym artykule przedstawiamy najnowsze trendy w projektowaniu stron i aplikacji.

Dostępność

Tworząc strony internetowe, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim ich dostępność. Oznacza ona, że witryna powinna być komfortowa w użytku dla każdego, niezależnie m.in. od jego ewentualnych ograniczeń związanych z niepełnosprawnością. Aby zwiększyć dostępność strony, można użyć większych czcionek oraz udostępnić lektora czytającego treść z myślą o osobach niewidomych.

Minimalizm

Kolejnym istotnym trendem w projektowaniu stron internetowych jest minimalizm. Przejawia się on poprzez zwiększenie czytelności witryny, wyświetlanie użytkownikowi wyłącznie najistotniejszych informacji, koncentrację na jego potrzebach czy zastosowaniu większego rozmiaru czcionki.

Sztuczna inteligencja

Obecnie podczas projektowania stron internetowych coraz częściej wykorzystuje się sztuczną inteligencję (AI). Stosuje się ją w różnych celach – do analizy danych, tworzenia treści, generowania fraz kluczowych, burzy mózgów. W witrynach można natknąć się też na chatboty, które umożliwiają interakcje odbiorcy ze stroną w czasie rzeczywistym.

Rozszerzona rzeczywistość (AR)

Do trendów UX w projektowaniu stron internetowych i aplikacji należy również technologia rozszerzonej rzeczywistości, która umożliwia użytkownikom zobaczenie wirtualnego wariantu produktu na swoich urządzeniach mobilnych. Jest to innowacyjna funkcja, prawdopodobnie będzie ona miała w przyszłości spore znaczenie w branży beauty i odzieżowej. Rozszerzona rzeczywistość to wartościowa opcja nie tylko dla klientów sklepów online, lecz także dla ich właścicieli. Dzięki niej mogą się oni bowiem spodziewać mniejszej liczby zwrotów produktów.

Projektowanie immersyjne

Ważnym trendem w projektowaniu stron internetowych, dzięki któremu doświadczenie użytkownika może nabrać większego realizmu, jest projektowanie immersyjne. Polega ono na tworzeniu interfejsów dających użytkownikowi poczucie zanurzenia w świecie istniejącym na ekranie. W tym celu wykorzystuje się rozmaite technologie, takie jak grafika, filmy, animacje i dźwięk. Wszystkie te elementy, budując wrażenie głębi i przestrzeni, znacząco podnoszą jakość interakcji użytkownika z witryną. Immersyjne projektowanie może okazać się dobrym wyborem dla stron artystycznych, sklepów internetowych z odzieżą, biżuterią czy wyposażeniem wnętrz.

Projektowanie interakcji emocjonalnych

Inną ważną kwestią dotyczącą projektowania stron internetowych jest projektowanie interakcji emocjonalnych poprzez projekt takiej witryny, która buduje więź z użytkownikiem, wywołuje u niego pozytywne reakcje emocjonalne. Dzięki temu strona pozostaje na dłużej w pamięci odbiorcy, wzmacnia lojalność klientów i przyczynia się do poprawy wizerunku marki.

Storytelling

Do tworzenia interakcji emocjonalnych między użytkownikami a stroną internetową doskonale nadają się opowieści. Dobrze opowiedziana historia angażuje bowiem osobę nie tylko na poziomie racjonalnym, lecz także emocjonalnym. Przykładem zastosowania storytellingu jest opowiedzenie historii firmy. Mniej oczywistym, ale interesującym sposobem na użycie storytellingu jest stworzenie ścieżki użytkownika w interfejsie w formie przypominającej ciekawą podróż.

Znajomość aktualnych trendów UX może okazać się bardzo ważna podczas pracy nad witryną. Jeśli szukasz specjalistów, którzy projektują strony internetowe w Lublinie zgodne z potrzebami użytkownika oraz odpowiadające specyfice Twojej działalności, sprawdź koniecznie ofertę IBIF  https://www.ibif.pl/oferta/strony-internetowe.