Dyrektorzy szkół nie mają łatwego zadania, jeśli chodzi o doposażenie swoich placówek w nowy sprzęt IT. Dlaczego jest to tak ważne? W dobie szybkiego rozwoju technologii nawet niemowlęta mają styczność z telefonami komórkowymi lub komunikatorami internetowymi.

Od pierwszych dni obserwują swoich rodziców robiących zdjęcia komórkami, prowadzących rozmowy lub oglądających filmy na platformach streamingowych. Korzystanie z rozwiązań technologicznych takich jak tablety czy laptopy staje się dla nich zupełnie naturalne.

Jak wyposażyć szkołę w sprzęt komputerowy?

Czas nauki zdalnej wywołany pandemią niejako przeniósł obowiązek zakupu sprzętu komputerowego z placówek oświaty na rodziców. Dzieci jednak wróciły już do szkół. Pojawiła się potrzeba doposażenia szkół w nowe komputery i laptopy.

Szkoła może nabyć sprzęt IT na różne sposoby m.in.:

  • nowy, w autoryzowanym sklepie komputerowym
  • poleasingowy zakupiony na aukcjach internetowych
  • poleasingowy zakupiony w sklepach z elektroniką (mogą one szkołom zaoferować stawkę VAT 0%)
  • otrzymać w ramach darowizny

Zakup nowego sprzętu wiąże się z największym obciążeniem budżetu placówki i nie jest rozwiązaniem chętnie wybieranym. Komputery i laptopy często są przekazywane w ramach darowizny wybranej szkole przez lokalne firmy chcące wesprzeć rozwój regionu. Niestety. nie jest to częsta praktyka.

Wśród wymienionych powyżej opcji wydaje się, że to zakup poleasingowy jest najkorzystniejszy. Szczególnie przy zerowej stawce VAT. Szkoła otrzymuje sprzęt używany kilka lat, zregenerowany, ale przede wszystkim po atrakcyjnej cenie rynkowej. Dzięki temu może sobie pozwolić na zakup większej liczby potrzebnych urządzeń.