W dzisiejszym świecie coraz częściej mamy do czynienia z nowoczesnymi technologiami. Mało kto wyobrażą sobie życie bez laptopa, komputera, czy smartfona. To z kolei zrodziło stosunkowo nowy zawód, jakim jest programista. Czym zajmuje się taka osoba? O czym warto wiedzieć? Jakie zadania należą do programisty?

Praca programisty

Każdy dzień pracy programisty może wyglądać różnie. Firmy, poważnie podchodzące do swoich zadań, nie nakazują programistom przez cały dzień siedzieć przy komputerze. Zazwyczaj rozpoczęcie pracy wiąże się z konkretnym projektem, Następnie odbywa się podział zadań między pracownikami i ich wykonywanie. Co ciekawe, obecnie praca takiej osoby w dużej mierze opiera się na komunikacji między pracownikami. Zazwyczaj praca programisty dzieli się na dwa okresy. Pierwszy z nich dotyczy czasu, kiedy trzeba zrobić projekt w danym terminie. Wtedy trzeba dłużej zostawać w pracy lub zabierać obowiązki do domu. Później może być nieco luźniej, co daje czas na regenerację.

Code-review

Wiele firm, które cenią jakość programowania, wprowadza tzw. Code-review. Czym jest to pojęcie? Najprościej można powiedzieć, że jest to sprawdzanie, przegląd lub inspekcja kodu. Jeden programista sprawdza kod drugiego i poszukuje ewentualnych błędów. Na początku można stwierdzić, że nie jest to potrzebne, jednak faktem jest, że takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim kontrola pozwala wychwycić błędy, które mogą mieć wpływ na całe programowanie. Dzięki temu programiści uczą się komunikacji pomiędzy sobą.

Programowanie wiąże się z działaniami informatycznymi, które wymagają wiedzy i doświadczenia.